Църквата „Св.Петър” е най-старата църква в Цюрих. Тя може да се похвали още и като църквата с най-голям циферблат в света, с диаметър от 8,7 метра.
Църквата е построена през 8 век на място, на което в миналото се е издигал храм, посветен на Юпитер. Намира се непосредствено до хълма Линдерхоф, където днес могат да бъдат видяни останките от римски замък. Оригиналната постройка претърпява значителни промени през 13 век, а след това в началото на 18 век. През Средновековеето шпилът на „Св.Петър” бил дом на стража на града. Ако се вгледате добре, ще видите, че на него има прозорци. Задачата на стражът бил на всеки 15 минути да се оглежда дали из града не е възникнал пожар. В случай, че види пожар, той е трябвало да алармира за това и да постави флад на прозореца, сочещ към мястото на пожара. Тази система явно е действала добре, тъй като Цюрих, за разлика от други големи европейски градове, никога не е бил засяган от голям пожар.
Както повечето църкви в Цюрих, първоначално „Св.Петър” е била католическа църква, но след Реформацията става протестанстска. Настоящата сграда е осветена през 1706г. и се счита за първата, построена от протестантите в града.
Църквата е трикорабна. Интериорът й не е никак богат. На места могат да се видат останки от стенописи. Интересен е надписът на иврит, изписан над амвона и означаващ „Бог”. Той отразява желанието на Реформацията за завръщане към оригиналните библейски езици.