Сигтюна, първият шведски град, е основан от Ерик Победоносеца през 980 г. сл. Хр. Следите от миналото са видими във всеки ъгъл. Замъци, църкви, руини, рунически камъни и други останки от викингите – всичко това може да бъде видяно тук. Уличният план на Сигтюна до голяма степен е същият като преди хиляда години. Когато вървите по главната улица Stora gatan, вървите на три метра над оригиналната главна улица. Очарователните дървени къщи край езерото Меларен, калдаръмените улички, красивата природа, водата, руините и великолепната история създават приказна атмосфера. Множеството магазини, ресторанти и кафенета също допринасят за чара на Сигтюна, която повече от 1000 години е място за срещи на хора от цял свят.
Основната атракция тук в Сигтюна е именно главната улица на града. Всъщност това е най-старата улица в Швеция. И все още следва същия маршрут, както когато градът е основан през 980 г. сл. Хр. Stora Gatan е главната улица в Сигтюна от Средновековието. И е невероятно красива и цветна. Осеяна е с кафенета и магазини, много от които все още са разположени в сгради с дървена рамка, декорирани в пастелни цветове.
Въпреки че са до езерото Маларен, всички къщи в Сигтюна гледат към главната улица Stora Gatan, а не към брега на езерото, което показва, че улицата е по-важна от езерото. Ерик Победоносецът, майстор дипломат, разделя земята по протежение на Stora Gatan на парцели и ги дава на влиятелни хора, които строят къщи и привличат други. С течение на времето Сигтюна се превръща в столица и търговци и пътешественици я посещават. За това свидетелстват предмети, намерени под пътя от Византийската империя, Азия и старата Руска империя. Пътят, който минава успоредно на Stora Gatan, е Пътят на процесията, той е построен за религиозни процесии през 12 век и там ще намерите руините на някои от църквите на Сигтюна.
Кметството на Сигтюна датира от 1737 г., когато кметът Ерик Килман решава, че е време да бъде построено ново кметство. Той го проектира сам и сградата, която виждате днес, е завършена през 1744 г. Пожар опустошава голяма част от града в деня след откриването му, въпреки че кметството е пощадено. Това е най-малкото кметство в Швеция. Красиво е отвън и можете да го посетите, когато Градският музей на Сигтюна е отворен. Все още се използва от градския съвет и има две стаи в кметството, едната която се използва за срещи и полицейска стая, в която е имало две килии до 30-те години на миналия век.
Две са основните църкви, които да видите в Сигтюна – църквата „Света Богородица“ и руините на църквата „Св. Олаф“.
Църквата „Света Богородица“ е построена като манастирска църква в средата на 13 век от Доминиканския орден. Това е най-старата сграда, която все още се използва в Сигтюна, а стените, колоните и покривът на църквата изглеждат почти същите, както тогава. Църквата е построена в преходен стил между романтичния и готическия стил и придобива напълно различен вид от каменните църкви. Това е първата известна тухлена църква в района на езерото Меларен. Тухлите са направени в пещи на север от църквата.
Строителството на църквата Св. Олаф вероятно започва през първата половина на 12 век. Останките са били обект на няколко по-малки научни разкопки през годините, когато изследователите са били любопитни за забележителната архитектура на църквата. Разкопките установили, че останките от днешната църква почиват върху по-стара сграда – може би най-старата каменна църква в Швеция.
Малкият, но древен град Сигтюна е истинска наслада. Заслужава да бъде посетен, независимо дали сте на еднодневна екскурзия от Стокхолм, или идвате за по-дълго, страхотно е.
Повече снимки от Сигтюна може да видите в нашата Галерия: