Замъкът Амбрас

Замъкът Амбрас е ренесансов замък, разположен на хълмовете над Инсбрук. Построен е на мястото на крепост от 10 век, която бива разрушена през 1133г. Нейните основи са използвани при построяването на съвременния Амбрас. Културната и историческа значимост на Амбрас се свързва с името на Фердинанд Втори. След като през 1563г. ерцхерцог Фердинанд Втори става суверен на Тирол, той нарежда на двама италиански архитекти да превърнат останките от средновековната крепост в модерен замък.  Още преди да започне строителството Фердинанд Втори подарил Амбрас на съпругата си Филипин Велзер, с която тайно бил сключил брак. Като втори син на император Фердинад Първи, Фердинанд втори бил разглеждан като потенциален съпруг за френски и португалски принцеси и  дори за съпруг на Мери Тюдор и Мери Стюарт. Заради това бракът му бил пазен в тайна. Филипин Велзер обаче се превърнала в обичана фигура в Тирол с неспиращото си желание да помага на обикновените хората.

shutterstock_492556609На снимката: Замъкът Амбрас /източник на снимката: www.shutterstock.com/

След смъртта на Фердинанд, Амбрас бил наследен от синът му Карл, който обаче не бил особено привързан към любимата резиденция на баща си. През 1606г. той продава замъка на император Рудолф Втори. През следващите години Амбрас започва да запада. Той вече не служи като официална резиденция и в него рядко се живее. Поради неполагането на достатъчно грижи бива изгубени ценни книги, ръкописи и скици. Император Леополд Първи спасил част от ценните експонати като ги занесъл във Виена и днес могат да бъдат видяни в Националната библиотека на Австрия. През 1885г. ерцхерцог Карл Лудвих започва да използва замъка като лятна резиденция, внасяйки значителни подобрения в него и заобикалящия го парк.


След разпадането на Австро-Унгарската империя Амбрас става собственост на република Австрия. През 1970г. започва цялостна реставрация на него и неговите колекции.

shutterstock_428112034(2)На снимката: Испанската зала /източник на снимката: www.shutterstock.com/

Посетителите на Абрас могат да разгледат една от най-старите колекции от оръжие и картини в Европа. Между долната и горната част на замъка се намира и т.нар. Испанска зала. Испанската зала е една от най-красивите зали, строени по времето на Ренесанса. Дългата 43м. зала била предназначена за балове и други празнични поводи. Украсата й е доминирана от 27 цветни портрета на тиролски владетели. Те са поставени на фона на красив пейзаж и така се създава зрителна илюзия, че стаята е отворена и от двете страни.

Адрес: Schloßstraße 20;