Недалеч от храма на Аполон е разположено светилището на Атина Пройна. Значението на светилището ясно личи в съществуващата преди традиция, съгласно която тези, които искали да отправят въпрос към делфийския оракул, преди това задължително трябвало да поднесат дар на Атина Пройна, която била пазител на пророчицата Пития. Макар и по-малко известно от своя съсед, неговите руини са се превърнали в емблема за архитектурния комплекс в Делфи. Част от тези руини е толосът, лесно забележим от далеч и вероятно най-важната част от светилището. Кръглата постройка, чието предназначение е неясно, е истинско творение на класическата архитектура. Построен е през 4 век преди н.е. Състои се от тристепенна кръгла основа, върху която се издигат два кръга колони. Външния кръг е образуван от 20 дорийски колони, а вътрешният от 10 коринтски колони. За да бъде постигнат многоцветен ефект са използвани различни материали – колоните били изработени от пантелейски мрамор и мрамор от остров Парос, а стените били покрити със слой от син еливзийски камък.
На снимката: храмът /източник: https://www.greeka.com/sterea/delphi/sightseeing/tholos-athena-pronea/;
През 480г. пр.н.е. свличане на скална маса нанася сериозни поражения на толоса. Още по-пагубно за светилището се оказва земетресението от 373г.пр.н.е., което унищожава голяма част от него. Въпреки нееднократните опити за възстановяването му, последвалите войни така и не позволили пълната му реконструкция. Три колони с техния антаблеман са издигнати през 1938г. Корнизът и метопите са пресъздадени въз основа на запазени от тях фрагменти. Някои от оцелелите скулптури са изложени в Археологическия музей на Делфи.
Ако искате да посетите Делфи, може да направите това лесно и удобно с нашите партньори от Global Tour. Информация за програмата може да намерите на линка по-долу, където може да направите и вашата резервация:
Екскурзия до Класическа Гърция – Атина – Пелопонес – Микена – Олимпия – Делфи