Кралският замък „Шамбор“ е разположен в близост до едноименното френско градче. Освен че е известен като най-големият от всички замъци, построени по долината на река Лоара, „Шамбор“ се слави също и като най-разпознаваемия замък, което се дължи на уникалната смесица от традиционните средновековни елементи, типични за френските крепости, и класическите ренесансови елементи. Замъкът „Шамбор“ е построен по заповед на крал Франсоа I, като идеята на краля била да използва замъка преди всичко като резиденция за лов, а така също и за място, където да се среща със своята любовница. Иначе като официална кралска резиденция в този район служили замъците „Блоа“ и „Амбоаз“. Строителството на замъка започва през 1519г. и приключва през 1547г., като по време на строителния процес плановете биват променяни на няколко пъти.

shutterstock_652816378На снимката: замъкът Шамбор /източник: Shutterstock.com/;

Сградата на самия замък така и не бива завършена изцяло. Ако решите да посетите това място, то ще имате възможност да посетите голяма част от всичките 440 стаи на замъка, където са разположени впечатляващите като брой 365 камини. Освен това има 13 големи стълбища между различните нива. Именно във връзка с изграждането на едно от тези стълбища се споменава името на Леонардо да Винчи. Освен че някои от гравюрите в замъка са негово дело, Леонардо да Винчи е проектирал и изграждането на голямо стълбище в замъка, което да се състои от четири насложени нива. До реализацията на неговата идея обаче така и не се стига, като крайният резултата е доста по-обикновен от това, което Леонардо бил замислил.


shutterstock_407195926На снимката: прочутото двойно стълбище /източник: Shutterstock.com/;

На пръв поглед замъкът впечатлява със своите размери. Освен самата централна постройка, лесно може да се видят защитните кули, ров, както и доста сериозните стени. Същите обаче са по-скоро декоративни, защото никога не е замисляно те да бъдат използвани за защита при нападение. Самата фасада на замъка е 128 метра, като по нейното протежение може да се видят стотици изваяни колони. Особено интересен е и покрива на замъка- идеята на краля при неговото изграждане е той да наподобява силуета на Константинопол. Кулите на Шамбор също са доста интересни и дори може да се каже, че те не са типични за френската архитектура от този период. Тези кули нямат заострени върхове, както и оръдейни гнезда. Предполага се, че влиянието на Леонардно да Винчи се усеща и при тяхното изграждане и че тези кули доста наподобяват дизайна на минарета като тези в Милано през 15-ти век.

shutterstock_502525567На снимката: част от интериора на замъка /източник: Shutterstock.com/;

Замъкът е заобиколен от огромен залесен парк с размери около 13 000 акра. Целият този парк е заграден със стена, чиято дължина е около 20 мили. Първоначално кралят имал и амбициозният план да отклони река Лоара към замъка, но този план не е реализиран.

Интересен факт, свързан с историята на замъка е, че той е служил като място, където по време на Втората Световна Война са били съхранявани множество произведения на изкуството, в това число колекции от Лувъра и други големи френски музеи. Световноизвестната картина „Мона Лиза“, както и склуптурата „Венера Милоска“, също са били донесени тук.

Адрес: Domaine National de Chambord, 41250 Шамбор, Франция;

Телефон: +33 (0) 2 54 50  40 00;