Базиликата „Нотр-Дам дъо ла Гард“ е католически храм на град Марсилия и може би един от символите на града. Изградена в нео-византийски стил по проект на Анри-Жак Есперандио и се извисява върху най-високия хълм на Марсилия. Базиликата е осветена през 1865г. и заменя друга църква със същото име, построена през 12-ти век. През месец януари 1816г. младият крал Анри I посещава Марсилия. Той се изкачва до върха на хълма, за да изрази своето възхищение в малката църква. От хълма той нямало как да не забележи, че към въпросния момент защитата на Марсилия била много слаба. За разлика от повечето европейски градове от този период, Марсилия била защитена от една слаба стена, но нямала укрепления. Кралят взел решение да засили защитата на града, като необходимостта от действия се засилила особено много в следващите години, когато владетелят на Свещената Римска Империя Шарл V предявил претенции към цяла Южна Франция в опита си за обединение на империята.
На снимката: базиликата от птичи поглед /източник: Shutterstock.com/;
През 1524г. Марсилия била обсадена, като това довело до вземането на бързи мерки за подсилване на нейната защита- изградени били укрепления на остров Иф, както и на хълма, където се намирала малката църква „Нотр Дам дъо ла Гард“. Същата станала част от самото укрепление. В средата на 19-ти век ръководителите на малкия храм се обърнали с молба към военния министър на Франция за разрешение да съборят малката църква и да издигнат на нейно място по-голям храм с камбанария. Искането било уважено през 1852г., независимо че някой военни считали, че това ще се отрази на военните възможности на укреплението.
След завършването на базиликата, същата се състояла от долна църква или крипта, която е изградена в римски стил, и от горна църква, построена в нео-византийски стил и декорирана с мозайка. Базиликата се характеризира с и високата си 41 метра камбанария. Най-известният елемент от екстериора на храма е фигурата на Богородица и младенеца, която е поставена отгоре на камбанарията. Самата фигура е позлатена и е висока около 10 метра, като може да се види от целия град. Друг интересен факт, свързан с изграждането на базиликата е, че при нейния строеж е използван зелен варовик от Флоренция. Целта на използването на този материал била да се избегне голямата корозия, която можело да се породи от близостта с морето. Пред входа на храма има две статуи- едната е на пророк Исая, а другата на Свети Йоан Богослов.
По отношение на екстериора трябва да се отбележи, че има съществена разлика в това, което може да видите в долната църква /или криптата/ и горната църква. За разлика от криптата, която почти не е украсена, а и е слабо осветена, то горната църква е богато декорирана с мозайка и цветен мрамор. Нефът на горната църква е с размери 32.7 метра дължина и 14 метра ширина. Той е покрит с богата мозайка, което създава особена атмосфера. Самият неф завършва с три купола, които също са украсени с мозайка. Мозайката на тавана и стените покрива общо 1200 метра и е създадена от компанията Мора от Ним. Самите плочки са били поръчани от Венеция и изработени от венециански майстори. Всеки квадратен метър от мозайката включва около 10 000 малко мозаични плочки, което означава, че в цялата базилика има около 12 млн. такива плочки. В базиликата може да видите и множество параклиси с идентични размери.
Адрес: Rue fort du Sanctuaire, 13281 Марсилия, Франция;