Герб на града:
Местоположението на града, спрямо останалите европейски градове, можете да видите тук.
Анси е една от най-живописните туристически дестинации във Франция. Това е най-големият град в департамент Горна Савоя. Разположен е на северния бряг на едноименното езеро, само на 35 км. от Женева и на 150 км. от Лион. В своята монография известният френски географ Раул Бланшард определя Анси като „перлата на Алпите“. Градът контролира северния вход на езерото Анси, считано за едно от най-чистите във Франция.
Анси възниква през XI век, а от началото на XIII век е столица на Женевското графство, след като в Женева се установява властта на местния епископ и графовете напускат града. През 1401 година Женевското графство е присъединено към Савоя, където Анси е център на провинция Женевоа.
След като през 1535 година калвинистите установяват контрол над Женева, католическият епископ се премества в Анси и градът е център на Женевския диоцез до закриването му през 1801 година. От 1822 година е седалище на новосъздаден Ансийски диоцез.
Между 1792 и 1814 година Савоя е анексирана от Франция и Анси е част от департамента Монблан. Първоначално местните били ентусиазирани от пристигането на френската армия, но промените, които настъпили впоследствие, станали причина някои от тях да се разбунтуват. Увеличаването на данъците и провежданата политика на де-християнизация /унищожаване на камбани, кръстове и други богослужебни предмети/ предизвикали бунтове, в резултат на който загинали 86 души. Въпреки това обаче, този период бележи индустриален подем в Анси. Около река Тиу са изградени заводи, в които се използвали индустриалните умения за местните. По време на Първата империя Анси бележи сериозно икономическо развитие и политическа стабилност.
След втората абдикация на Наполеон I, Договорът от Париж, подписан през 1815г., потвърждава границите, които са съществували преди Революцията. Анси и Савоя биват върнати към Кралство Пиемонт – Сардиния. По този повод в Анси били организирани шумни тържества. Периодът между 1815г. и 1860г. бил белязан от големи градски проекти – канализация, изграждане и павиране на нови улици, мостове, кейове и сгради, като например кметството и развитието на фронта на езеро със създаването на обществена градина.
През 1860 година областта е окончателно присъединена към Франция и Анси става център на новосъздадения департамент Горна Савоя.
Днес Анси е очарователно място, често сравнявано с Венеция. Първоначално това сравнение може и да ви прозвучи преувеличено, но след като посетите Анси ще се уверите, че това съвсем не е така. Малките улички, каналът, красивите планини, езерото и алеите за разходки носят истинска наслада.
Една от основните забележителности в града е замъкът Пале дьо Лил. В миналото той е бил собственост на васали на женевските графове, които са били собственици на острова. След това замъкът е служел като съдебна палата, сметна палата и затвор. Днес в замъка се намира историческият музей на града. След като е бил построен, замъкът не е бил преустрояван, нито подновяван или променян.
Друга забележителност е замъкът на женевските графове, който е построен през четиринадесети век. Той често бил опожаряван, и през седемнадесети век бил напълно изоставен. През петдесетте години на двадесети век той е станал собственост на градската управа и е бил изцяло реставриран. В замъка се намира музей на етнографията и археологията, който е събрал много произведения на изкуството, картини и мебели от различни епохи. В кулата на замъка има обсерватория и аквариум с езерни риби.
Друг замък, замъкът Монтротие (Montrottier), построен през четиринадесети век, е събрал много азиатски и африкански костюми, гоблени и керамични съдове, както и бойно снаряжение от шестнадесети век. От замъка се открива великолепна гледка към Монблан (Mont Blanc).
В центъра на града, до кметството, се намира църквата Сен Морис (Saint Maurice), построена през 1442 г. Тя е построена в стила на савойската готика, характерен със своята масивност.
В града се намира градината на Европа (Jardin de Europe), която радва окото с многобройните си алеи, фонтани, статуи и изящни пейки. Като цяло Анси може да бъде наречен пешеходен или велосипеден град, тъй като целият град може да бъде обиколен пеша за около три часа. Новата част на града се намира в северния му край.