По-малко от месец остава до най-хубавото време от годината – Коледа. Ако обичате коледни песни, аромат на канела и греяно вино и празнични светлини, то коледните базари из Европа са точното място са вас. По-допу ви представяме нашия личен топ 10 на коледни базари:
1.Колмар
В пълен обем магията на Коледа може да бъде усетена в един малък град, разположен в областта Елзас, североизточна Франция. Всеки от коледните пазари на Колмар е сякаш отделно малко селце, отличаващо се със собствена колекция от страстни майстори. Обособени на различни места из града и отличаващи се със свой собствен архитектурен почерк, тези острови на празника отразяват характера на Колмар: приятелски и автентичен.
В продължение на шест седмици целият стар Колмар, чудотворно защитен от превратностите на историята, се превръща в един огромен многостранен коледен базар. Тук, докато разглеждате около 180 сергии, наистина чувствате, че магията на Коледа се просмуква във вас. Сякаш отново изживяване Коледа като дете – това не е нещо, което можете да контролирате, то просто се случва. Тази година коледните базари в Колмар ще бъдат 6, всеки със свой чар и дух. Подробна информация за тях, както и снимки, може да видите тук.
Работно време на коледните базари в Колмар през 2022г.: от 24 ноември до 29 декември 2022 г.
- от понеделник до четвъртък: 10:00-19:00
- петък, събота и неделя: 10:00-20:00
- 24.12: 10:00-17:00
- 25.12: 11:00-20:00
- 26.12: 11:00-19:00
2. Прага
Прага е една от любимите ми коледни дестинации! Основните базари са разположени на Стария градски площад и площад Венчеслас. Зимна приказва очаква посетителите, които могат да се насладят на празничната атмосфера, да разгледат щандовете с играчки и разнообразни ръчно изработени изделия и да се насладят на коледни песни, обилна храна и местни напитки. Коледните базари се състоят от ярко декорирани дървени колиби, заредени със занаяти като стъклария, керамика, бижута, бродирани дантели, дървени играчки, ароматизирани свещи, орнаменти за коледни елхи, шапки и ръкавици, кукли, облечени в традиционни костюми и какво ли още не. Посетителите могат да открият хубави сувенири, за да се приберат вкъщи, да украсят домовете си или да ги използват като коледни подаръци.
Но коледните базари в Прага не се изчерпват само до пазаруване. Можете да опитате всякакви видове местни вкусотии и да видите как се приготвят. Огромни парчета шунка се пекат на шишове заедно с доста нездравословни, но изключително апетитни колбаси – квола. Сред сладкишите фаворит е т.нар. Търделник. Търделникът има характерна цилиндрична форма, продава се поръсена с канела или пудра захар. Сладка и леко лепкава, евтина закуска, която ще затопли пръстите ви и ще задоволи желанието да хапнете нещо сладичко. На някои места се сервират с топинг от ядки и захар. Заедно с храната опитайте една от известните чешки бири: Pilsner Urquell, Staropramen или Budvar. На коледния базар на Стария градски площад може да откриете също така овце, кози и други животни, които радват не само малки, но и големи. Има и голяма витлеемска сцена, изобразяваща Мария, Йосиф, бебето Исус и Тримата влъхи. Най-впечатляващо е коледно дърво, транспортирано от горите на Централна Бохемия. Дървото се издига на Стария градски площад и е обвито в светлини.
Работно време на коледните базари в Прага през 2022г.:
Коледните базари на площад Венчеслас и в Стария град: от 26 ноември 2022 г. до 6 януари 2023 г., от 10:00 ч. до 22:00ч.
Коледните базари на площад Република: от 25 ноември 2033 г. до 24 декември 2033 г., от 10:00 ч. до 19:00ч.
Коледните базари в замъка: от 23 ноември 2022 г. до 6 януари 2023 г., от 09:00 ч. до 18:00ч.
3. Дрезден
Минало е доста време, за да сме на 100% сигурно, но се смята, че най-старият коледен базар в Германия /а може би и в цяла Европа/ е именно този в Дрезден. Според данни от градските архиви, първият коледен базар в Дрезден, носещ името Щрицелмаркт /Strizelmarkt/, се е провел през далечната 1434г. Феерия от светлини, аромат на греяно вино и коледна музика се носят из дрезденския Щрицелмаркт /Strizelmarkt/, разположен на централния бароков площад Алтмаркт /Altmarkt/. Насладете се на оживения пазар и традиционни саксонски преживявания в сърцето на бароков Дрезден.
Името на базара – „Striezel“, се свързва със сладкиш, правен тук по време на коледните празници. В други части на Германия той е по-известен като „щолен“.Щоленът е типичен за цяла Германия, но дрезденският щолен си има своя собствена история. Някога той носил името хефещрицел. За първи път той с споменат в документ като специален сладкиш за постите, направен единствено от брашно, овен и вода. Не звучи особено вкусно, нали? Двама братя – Електор и Албрехт Ернст, изпратили писмо до папата с молба да отмени забраната за използване на масло по време на постите. Папата им отговорил с писмо, станало известно като „Масленото писмо“. В него той разрешил употребата на мляко и масло, но само с чисто създание. Така към първоначалните съставки били добавени и други и днес щоленът е един от най-вкусните коледни сладкиши в цяла Европа.
Работно време на коледните базари в Дрезден през 2022г.:
Коледният базар „Striezel“: от 23 ноември 2022 г. до 24 декември 2022 г., от 10:00 ч. до 21:00ч.
Коледният базар „Augustusmarkt“: от 24 ноември 2022 г. до 08 януари 2023 г., от понеделник до четвъртък: от 11:00 ч. до 21:00ч., събота: 11:00-22:00, неделя: 11:00-21:00.
Коледният базар край Фрауненкирхе: от 24 ноември 2022 г. до 24 декември 2022 г., от неделя до четвъртък: от 10:00 ч. до 21:00ч., петък и събота: от 10:00 до 22:00, Бъдни вечер: 10:00-14:00.
4. Виена
По време на коледните празници Виена е преобразена от хиляди празнични светлини и аромат на греяно вино. Атмосферата, която цари из града по това време на годината, наистина е невероятна. Още от края на ноември Виена бива празнично пременена. Над централните улици заблестяват огромни полилеи, приличащи на тези, които сме виждали из балните зали в дворците.
При предишните ни посещения на Виена, обиколките ни винаги започваха от Щефанплатц. Не и този път. Този път това, което искахме да зърнем първо бе Кметството и коледния базар, разположен пред него, коледният базар, станал емблематичен. Това е най-големият и традиционен коледен базар, имащ 700 години история. По сергиите му може да се купят традиционни коледни украшения, играчки. изделия от дърво, восък, плетива и какво ли още не. Но той е преди всичко любимо място за срещи по Коледа на всички виенчани заради доброто хапване и пиене. Изкушенията са безброй. Чаша пунш или греяно вино, придружена с прословутите виенски вурстове, печени кестени и сладкиши са само някои от най-често предлаганите специалитети в този сезон. Пуншът и глювейнът са по три-четири евро, като оставяте и три евро депозит за чашата, в която ви ги наливат. Тоест спокойно можете да си я задържите като сувенир. Ние също направихме така.
Паркът, в който е разположен базарът е приказно украсен. Привечер паркът се променя коренно – дърветата грейват във всевъзможни светлини. По дърветата светят кексчета, снежни човеци, сърца и дори…….китари. За децата /а и за родителите им/ има приказно влакче, което обикаля всеки ъгъл на празнично украсения парк. Атмосферата е задушевна въпреки ниските температури.
Работно време на коледните базари във Виена през 2019г.:
Коледният базар пред общината: от 19 ноември 2022 г. до 26 декември 2022 г., от 10:00 ч. до 21:30ч., от неделя до четвъртък: от 10:00 ч. до 21:30ч., петък и събота: 10:00-22:00, 24.12: до 19:00 ч.
Коледният базар на площад Мария Тереза: от 26 ноември 2022 г. до 26 януари 2022 г.,11:00 до 21:00 (от неделя до четвъртък) 11:00 до 22:00 часа (петък и събота) Затвaря по-рано на 24 декември (16:00), 25 (19:00) и 26 декември (19:00).
5. Нюрнберг
Един от най-известните коледни базари в Европа е Нюрнбергският коледен базар. Предполага се, че се провежда още от средата на 16 век, макар че за първи път е споменат в документ през 1628г. Той се открива ежегодно в последния петък преди неделята на Коледните пости и продължава 4 седмици. Разположен е на централния площад „Хауптмаркт”. Базарът се открива от Коледен ангел – момиче между 16 г. – 19 г., с тържествен рецитал на поема от галерията на катедралата Св.Богородица.
Около 180 дървени къщички, украсени с бели и червени платна, са дали на базара името „Малкият град от плат и дърво”. Търговците предлагат различни традиционни стоки – коледни сладкиши, играчки, свещи и др. Сред характерните сувенири, купувани от туристите, са човечетата, направени от сушени плодове. Ароматът на греяно вино се примесва с мириса на грил. Нюрнбергските наденички се приготвят единствено от рибицата на прасето, т.е. от най-хубавата му част и представляват истински кулинарен специалитет.
Работно време на коледния базар в Нюрнберг през 2019г.: от 25 ноември 2022 г. до 24 декември 2022 г., от 10:00 ч. до 21:00ч., 24.12: до 14:00 ч.
6. Будапеща
Коледният пазар на площад Воросмарти често се смята за единственият коледен базар в град Будапеща, което за щастие не е вярно. Истина е обаче, че това е най-старият, най-богатият и най-зрелищният от всички коледни пазари в Будапеща.
На първо място, коледният базар на площад Воросмарти е възхитително сетивно преживяване: пълен с цветове, празнични звуци и примамливи миризми. Празничните сергии отварят през средата на ноември, когато площадът се превръща в стара народна приказка с десетките си бръмчащи дървени пазарни сергии, концертната сцена, хилядите ръчно изработени подаръци, прекрасната миризма на канелени сладкиши, колбаси, греяно вино, зеленчуци на скара, улични закуски и т.н.
Работно време на коледния базар на площад Воросмарти през 2022 г.: от 18 ноември 2022 г. до 1 януари 2020 г.;
7.Залцбург
По време на коледните празници Залцбург се превръща в истинска коледна приказка. Красивият Стар град е идеален фон на коледни базари, тържествена музика и традиционни пасторални сцени.
Най-известният Коледен базар в Залцбург, разположен между Катедралата и двореца „Резиденц“, обикновено отваря вратите си пет седмици преди Коледа.Неговата история може да бъде проследена до 15 век. Тогава той е носил името Тандлмаркт /“Tandlmarkt”/ . През 17 век е наричан Пазарът на Свети Николай. За две седмици преди и след Деня на Свети Николай /6 декември/ голямо разнообразие от стоки се предлага разнообразни изделия и вкусотии – от ръчно изработени украшения и изящни предмети на изкуството, до местни деликатеси и апетитни тестени изделия. Греяното вино е на почит тук, както и топлия пунш, залцбургските сладки и печените кестени. Посетители на базара могат да се насладят на песните на специалния коледен хор и празнични представления на детските училищни групи.
Не бива да се учудвате ако разхождайки се из града срещнете две страховити и шумни създания. Това са Крампус и Перхтен. Крампус е рошавият, страшен дух, който съпровожда Свети Никола, като обикновено се движи на групи около 5 и 6 декември. Перхтен е див езически дух, който се среща в големи групи в навечерието на Свети Никола (6 декември), зимното слънцестоене (22 декември) и Епифания (6 януари). Вдигането на врява от тези създания има за цел да „сплаши” зимата.
8. Кайсерсберг
Кайсерсберг, чието име в превод означава „Планината на императора“, определено заслужава това престижно име. По време на коледните празници прекрасните му полу-дървени къщи са приказно осветени и украсени за случая. Коледните базари в Кайсерсберг са истинска наслада за очите.
За мнозина коледните базари в Кайсерсбер са най-автентичните коледни базари в цял Елзас. Двадесет и девет занаятчии представят своите стоки на щандове, разположени в двора на кметството и по пътеката зад църквата: флорално изкуство, керамика, коледни фигурки, стъклени орнаменти, дървени играчки и много други…без да забравяме греяново вино и джинджифиловите сладки. Те биват внимателно подбрани от общината.
Коледа е любимият период от годината за елзасци. Традицията повелява всички членове от семейството да обединят усилия в декорацията на къщите и прозорците в коледни цветове. Коледни елхи, звезди, панделки, свещи, запалени гирлянди … всички съставки са обединени, за да придадат на този празничен случай радостна атмосфера. Ароматът на vin chaud (горещо подправено вино), миризмите на канела и bredalas (малки коледни бисквитки) се разпръскват по улиците на средновековен Кайсерсберг.
Работно време на коледните базари в Кайсерсберг през 2022 г.: от 24 ноември до 29 декември 2022 г.
- от понеделник до четвъртък: 10:00-19:00
- петък, събота и неделя: 10:00-20:00
- 24.12: 10:00-17:00
- 25.12: 11:00-20:00
- 26.12: 11:00-19:00
9. Цюрих
През декември, в разгара на коледните празници, Цюрих предлага на своите посетители интересни и разнообразни мероприятия.
Точно пред сградата на операта, само на няколко метра от бреговете на езерото Цюрих, се издига Коледното селище – един от най-големите и стари коледни базари на Цюрих. Около 100 щанда, групирани заедно, формират коледно селище на грандиозния фон на Операта и канят посетителите да разгледат и да се насладят на чаша или две греяно вино. На празнично украсените щандове местни дизайнери предлагат нетрадиционни бижута и други интересни декорации, а богатият избор от кулинарни изкушения гарантира, че посетителите няма да си тръгнат гладни. Основният акцент е поставен върху хората и това да им бъде гарантирано приятно преживяване със семейство и приятели в една празнична атмосфера. Ледената пързалка кани ентусиасти от всички възрасти да се качат на леда и да изпълнят някой и друг пирует. За радост на по-малките има и въртележка.
Коледният пазар, който се провежда в централната жп. гара Цюрих, е един от най-големите закрити коледни базари в Европа. Веднага щом пътниците слязат от влака, те са привлечени на базара от неустоимия аромат на греяно вино и канела. Основен акцент е коледното дърво, високо 50 фута и украсено с хиляди пенливи кристали на Сваровски.
Коледните базари очароват със своите ежедневни концерти. Ако се разхождате по Банхофщрасе /Bahnhofstrasse/ по време на Адвентния период, рано или късно ще се озовете на коледния пазар на Вердмюлеплатц /Werdmühleplatz/. На него може да се насладите на една уникална атракция – Пеещото коледно дърво. Издигнати на вертикален подиум под формата на огромно коледно дърво, различни хорове от региона разпространяват коледно веселие с репертоара си от коледни песни.
Работно време на коледните базари в Цюрих през 2022 г.: от 24 ноември 2022 г. до 23 декември 2022 г.;
10. Мюнхен
Като център на консервативната и предимно католическа Бавария, едва ли е изненадващо, че Мюнхен има един от най-старите и традиционни коледни базари. Прочутият Кристкиндлмаркт /Christkindlmarkt/ се провежда ежегодно на централния градски площад Мариенплац /Marienplatz/. Счита се, че неговата история датира от 14 век. За първи път се споменава в официален документи като базара на Свети Николас през 1642г., организиран на улица Кауфингер, близо до известната църква на Дева Мария – Фрауенкирхе. Отколешната традиция е съхранена до степен, в която целият град се превъплъщава в една невероятна коледна сцена, в която гостите са не просто посетители, а участници в забавленията.
Занаятчийските сергии и коледни къщички е простират на площ от 20 000 квадратни метра, Кристкиндлмаркт /Christkindlmarkt/ все още пази своя традиционен баварски характер, показващ разнообразие от ръчно изработени артикули: Асортиментът варира от древни немски коледни украси като ръчно рисувани стъклени бижута, яке от овча кожа, носталгични хартиени картички и много други. Търговците предлагат пресни кестени, щолен, както и собствено вино и билкови ликьори. Както в миналото, така и днес, мюнхенският Коледен базар предлага традиционни баварски коледни подаръци, включително дърворезби от Обермергау /Oberammergau/, медени сладки от Нюрнберг и изящни стъклени изделия от Баварската гора. Дървени фигурки, свещи от пчелен восък, коминочистачи, направени от сливи и бадеми, са само част от хилядите идеи за подаръци за близките, които може да откриете тук.
Всеки ден, от балкона на кметството на Мюнхен, любителите на музиката ще могат да се насладят на изпълнението на традиционни коледни песни. Пред кметството се издига огромна елха, осветена с 2500 лампички. Във вътрешния двор на кметството пък се помещава Коледната поща. Там децата освен, че могат да изпратят писмата с желания до белия старец, мога да се превърнат и в ангелчета в някои от работилничките. Малко по-нататък – близо до Одеонсплац, може да се види и средновековен базар. Само на една спирка с метрото – на Карлсплац, можете да се забавлявате и на ледената пързалка.
Работно време на коледните базари в Мюнхен през 2022 г.: от 24 ноември 2022 г. до 31 декември 2022 г.;
Резервирайте своя престой на някое от тези прекрасни места сега: