Упсала, четвъртият по големина град в Швеция, е място пропито с история. Той играе доминираща роля в политическото, културно и историческото развитие на страната. Двете основни институции в историята на Упсала са архиепископията, която се намира в града, и университетът, основан през 1477 г.
По времето, по което градът е бил столица на кралството на викингите, той носи името Гамла Упсала. Следва епоха на християнизациq през 1164 г. Гамла Упсала става седалище на шведската архиепископия. През 1286 г. получава известност с името Упсала, като тази година е смятана за година на получаването на статут на град. През 16 – 17 век е резиденция на шведските крале от династията Васа. В Упсала се извършва коронацията на шведските крале до 1719 г. Упсала е град с много културни паметници и е сред 134-те града на Швеция, които имат статут на „исторически градове“.
Понастоящем най-известното място в Упсала е катедралата. Строежът на катедралата започва около 1270 г., като освещаването се извършва през 1435 г. Църковните кули са добавени по-късно през 15 век. Екстериорът на средновековната катедрала е неизвестен. Сградата е претърпяла няколко големи реставрации. Освен това фактът, че църквата на Швеция става евангелска лутеранска през 1500 г., оказва влияние върху външния вид на катедралата.
Няколко важни личности са погребани в катедралата на Упсала, сред които крал Густав Васа (Густав I) и крал Йохан III (Йоан III) от 16-ти век и техните кралици. Други примери са ботаникът Карл Линей и съпругата му Сара Лиза Мораеа, ученият и мистик Емануел Сведенборг и носителят на Нобелова награда за мир архиепископ Натан Сьодерблом. Атракциите на катедралата включват реликвария на Свети Ерик (покровител на Швеция), средновековен олтар на Света Анна и бароков амвон от 18-ти век.
Недалеч от катедралата се намира замъкът на Упсала. Строителството започва през 1549 г. по време на управлението на шведския крал Густав Васа, който го е бил замислил като крепост. Замъкът е мястото на няколко големи събития в историята на Упсала и Швеция; например „убийствата на Стуре“ през 1567 г., когато няколко благородници са били изклани по заповед на полуделия крал Ерик XIV, който ги е обвинил в предателство (дрехите им са изложени в катедралата в Упсала). Подобно на много замъци от средата на 15-ти век в Швеция, кървавите бани, конфликтите и политическите заговори са нещо обичайно.
Както и пожарите, обхванали Упсала и замъка през 1702 г., когато той на практика изгаря до основи. Фасадата на замъка, която виждаме днес, е вярна на яркия цвят, който й е предаден след реконструкцията му през 1740 г. Понастоящем в замъка се помещават два музея: Художествената градска галерия и музея „Васаборген“, който показва останките от оригиналния замък от 16 век.
В Упсала се намира и най-старият университет в Швеция. Той си има собствени музеи и ботаническа градина, носеща името на професор Карл Линей. Музеят „Густавианум“ е разположен в първата и най-стара университетска сграда. Освен него може да посетите и Музеят на еволюцията, съдържащ най-голямата колекция от динозавърски фосили в Скандинавия.
Гамла Упсала и кралските могили са друго емблематично място в града. За могилите се е вярвало, че са дело на бог Фрейр, а в тях са погребани кралските му наследници. Разкопки от миналия век обаче датират гробниците към 600 г. сл.н.е. Факт е, че все още не се знае кой е погребан там.
В прилежащия музей може да научите повече за историята на обекта и да разгледате археологически артефакти, които са открити в могилите, както и интерактивни елементи.
Повече снимки от Упсала може да видите в нашата Галерия: