На снимката: дворецът Болса отвън /източник на снимката: www.shutterstock.com/
Първият архитект на двореца бил Жоаким да Коста Лима Младши, който отговарял за проекта от 1840 до 1860 г. Той бил натоварен с цялостния дизайн на сградата, вдъхновен от неопаладианската архитектура, която е била в модата в Порто в края 18-ти век, видима при сгради като болницата „Свето Антони“, дело на английския архитект Джон Кар, английската фабрика, дело на друг англичанин – Джон Уайтхед и няколко проекта на португалския архитект Карлос Амаранте. Основната структура на двореца Болса е завършена до 1850 г., но няколко архитектурни детайла по-късно са поверени на архитектите Густаво Адолфо Гоншалвес е Соуса /създателят на стълбището и Арабската стая/, Томаш Аугусто Солер /създателят на металния купол на двора, Жуал да Силва Перейра /създателят на Залата на трибунала/.
На снимката: Дворът на нациите /източник на снимката: www.shutterstock.com/
Интериорът на двореца, завършен само през 1910 г., е великолепно украсен от няколко художника. Централният двор (дворецът на нациите – Pátio das Nações) е покрит с голям метален осмоъгълен купол със стъклени панели, проектиран от Томаш Солер и построен след 1880 г. Долната част на купола е украсена с гербовете на Португалия и на страните, с които Португалия има търговски отношения през 19 век. На гърба на двора, разкошно стълбище, построено през 1868 г. от Гонсалвеш е Суса, води до горните етажи и е украсено с бюстове от известните скулптори Антонио Соареш дос Рейес и Антонио Тешейра Лопес. Фреските на тавана са нарисувани от Антонио Рамалхо.
На снимката: стълбището /източник на снимката: www.shutterstock.com/
След стълбището ще се озовете в Златната стая, покрита със злато, и Стаята на Общото събрание, изцяло декорирана в дърво. Следват други прекрасни стаи, докато стигнете до връхната точка на двореца -Арабската стая.Тази 300-метрова стая е декорирана в мавритански стил, вдъхновена от Алхамбра.
На снимките: Стаята на Общото събрание и Арабската стая /източник на снимките: www.shutterstock.com/