Помпей е древен римски град, разположен недалеч от Неапол в италианската провинция Кампания. Той, заедно с Херкулан, е едно от многото селища, погребани под тонове вулканична пепел в резултат на изригването на Помпей през 79г.сл.н.е.
Историята на Помпей е кратка, бляскава, но и трагична. Намиращ се далеч от столицата Рим, градът бързо се превърнал в притегателен център за римските аристократи, предпочитано място за почивка от тях. През 6 век градът вече е бил процъфтяващ и е наброявал над 20 000 души. Има е внушителни за времето си размери и е бил ограден от каменна стена, дълга над 3 километра. Разполагал е с 11 кули и достъпът към града се е осъществявал през 7 порти. Амфитеатърът му е могъл да побере цялото му население.
На снимката: останки от къщи /източник: Shutterstock/;
Ходът на историята се променя рязко на 24 август 79г. сл.н.е. Преди обед в небето над спящия наблизо вулкан Везувий се издигнал облак от дим и вулканична пепел. В града царяло оживление и никой не осъзнавал трагедията, която се задавала. Скоро обаче върху Помпей започват да се стоварват грамадни късове пемза, а градът е обвит от отровни серни изпарения. Дори слънцето не можело да си проправи път през гъстия облак. Докато осъзнали случващото се, повечето жители вече били погребани в собствените си домове. Малцина успели да се спасят. Животът в града бива прекъснат по жесток начин от природата.
На снимката: вкаменено тяло на бягащ от бедствието /източник: Shutterstock/;
Освен до смърт и разруха обаче, яростта на Везувий води и до друго. Под тоновете вулканичен материал, заедно с телата на загиналите са се съхранили богатствата на този процъфтяващ град. „Мъртвият град”, както често го наричат, бива открит през 16 век по повод построяването на подземен канал, който да отклони водите на река Сарно. Архитектът Доменико Фонтана открива множество ценни предмети и скоро след това на бял свят се появяват древни сгради и вкаменени тела. Днес комплексът обхваща площ от 65 хектара. Възстановени са около половината постройки. Туристите могат да се разходят по улиците, по които са вървели древните римляни преди няколкостотин години, могат да надникнат в къщите и храмовете им.Стените са декорирани със стенописи и надписи. Интерес представляват обществените бани, публичния дом, амфитеатъра и покрития пазар. В „Градината на бегълците” можете да видите отливки, изработени от кухините на телата, останали от вкаменените тела на жертвите. Въпреки тягостното усещане, което ще може би ще ви обземе, тази обиколка ще ви позволи да се докоснете до всички аспекти от живота в миналото.
Адрес: Porta Marina Superiore (Via Villa dei Misteri) | Piazza Immacolata, Piazza Porta Marina inf., 80045 Pompeii;
Резервирайте своя престой в Неапол тук: