Дворецът "Версай"

Нечуван разкош и абсолютна власт

Дворецът „Версай“ е разположен в малкото градче Версай, предградие на Париж, намиращо се на около 20 км. от центъра на френската столица. Дворецът „Версай“ е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО вече повече от 30 години и това не е случайно. Основната сграда и придружаващите я съоръжения /градини и по-малки здания/ са едни от най-красивите примери и постижения за френското изкуство през 17-18 век. Изграждането на двореца „Версай“ в съвременния му вид започнало през 1661г. по заповед на френския крал Луи XIV, който възложил на архитект Луи лъо Во реконструкция на по-стар дворец, който съществувал на това място преди. Този по-малък замък бил използван от предшественика на Луи XIV като ловна резиденция, но новият крал имал по-различни планове. Самият процес на разширяване на стария замък започнал 7 години по-късно, като по време на разширението около съществувалата вече тронна зала били добавени няколко нови постройки. Тук трябва да се отбележи, че в определени периоди от строителството на новия дворец в строителните работи били ангажирани до 30 000 работници, занаятчии и майстори. След завършването на строителството кралят прехвърлил своята резиденция във Версай. Все пак трябва да се отбележи, че независимо от факта, че всички по-важни решения и управлението на държавата били осъществявани от Версай, то официалната резиденция на френския крал бил все още Лувърът.

versailles_water_terrace

Дворецът „Версай“ до голяма степен е плод на желанието на Луи XIV да затвърди своята еднолична власт. Първоначалната му идея въобще не била свързана със строеж на голяма постройка, което си личи и от факта, че във Версай били построени в началото само сграда за прислугата и конюшна. Постепенно обаче виждането на краля се променя. Изградени са големите крила на двореца с помещения за министрите. Построен е още и параклис.


Кралят и неговите придворни, наброяващи около 5 000 души, а в последствие 20 000, се местят във „Версай“ през 1682г. До избухването на Великата френска революция през 1789г., дворецът е политическото сърце на Франция. След като крал Луи XVI и съпругата му – кралица Мария Антоанета са заловени и изпратени в затвора, мебелите са разпродадени, а картините – изпратени в Лувъра. През 1837г. Луи-Филип преобразува двореца в Музей на френската история. Именно във „Версай“, в прочутата „Огледална зала“ е подписан Версайският договор, сложил край на Първата Световна война. Едва след това започва работа по реставрацията на двореца.

wow

Пространството около самия дворец също е впечатляваща. Съществувалият Лебедов фонтан бил променен и трансформиран във фонтана на Аполон. Тук може да се види богът върху колесница, теглена от четири коня. Допълнително се построяват множество по-малки фонтани, превръщайки парка около двореца в наистина красиво място за разходка.

При споменаването на „Версай“, повечето хора без съмнение се сещат за Огледалната зала, наречена още Огледалната галерия. Тя е изградена по желание на Краля-Слънце през 1678г. Чрез тази впечатляваща зала, той целял да подчертае величието си. Дълга 73 метра и висока 13 метра, залата създава усещането на необятен простор. Срещу прозорците на залата, гледащи към парка, са разположени 17 огромни огледала, а целият таван е в стенописи, представящи самия монарх. Огледалната зала била използвана от краля за срещи с представители на народа, които именно тук му връчвали своите петиции.

5241104544_cdc198135f_o

Във „Версай“ има още няколко зали, които заслужават особено внимание- „Залата на войната“, „Залата на мира“, както и спалните на самия крал. Представителната спалня на кралицата е красива балюстрада, покрито с балдахин легло и копринена украса, е реставрирана и изглежда така, както е изглеждала, когато през 1789г. Мария Антоанета я напуска и никога не се завръща в нея.

Освен самия дворец, посетителите на „Версай“ могат да се насладят и на самите градини към двореца. Изграждането на градините започва през 1661г., когато кралят-слънце наел за тази задача градинарят Андре Лъо Нотр. Работите по изграждането на градините започнали заедно с тези на двореца, като целият процес отнел четири десетилетия. При изграждането на градините съществена роля изиграват още Жан-Баптист Колбер, Шарл лъо Брюн и др. До този момент околността около замъка била залесена с дървета, които били изсечени. Бил прокопан и голям канал, което коствало много усилия и средства. След 1992г. се полагат усилия за възстановяване на парка към неговия оригинален вид, като този процес става още по-наложителен след 1999г., когато ужасна буря унищожава големи части от парка.

Друг от обектите, разположени в рамките на двореца, е Големият Трианон. Той е построен през 1687г. от Жул Мансарат на мястото на съществувалия преди това „Порцеланов Трианон“. Големият трианон е може би една от най-изисканите постройки в рамките на Версай. Сградата била обитавана от краля-слънце, неговата доведена сестра принцеса Палатина, неговият доведен син Дук Шартър и неговата дъщеря. Мария-Антоанета е имала представления тук, въпреки че самата тя предпочитала „Малкия трианон“, който й бил подарен от краля. Постройката е известна още с това, че самият Наполеон е живял в нея, заедно със своята съпруга императрица Мари-Луиз.

9559095850_f8863b3423_b

Наред с Големия Трианон, в рамките на двореца „Версай“ е разположен и т.нар. „Малък Трианон“, който е тясно свързан с живота на Мария-Антоанета. Крал Луи XVI подарява този малък дворец на Мария-Антоанета. Самото строителство на сградата е започнато от Луи XV за една от неговите приближени, но тя така и не доживява да го види завършен. Интересен факт е, че в тази сграда никой не можел да влиза без разрешението на Мария-Антоанета. Отвън дворецът е с изчистена архитектура в стил рококо и неокласицизъм. Състои се от три етажа, като приземния етаж бил за прислугата, а на последния етаж била стаята на Крал Луи XV. Сградата била така конструирана, че допирът между прислугата и кралските особи да е минимален. Бил изграден специален механизъм, позволяващ издигането на храната от приземния етаж до столовата. Малкият дворец е заобиколен от всички страни с градини- Френската градина с френския павилион, английската градина с постройката „Белведере“ и храма на любовта.

Garden-of-Versailles.rend.tccom.966.544

Ако решите да разглеждате дворецът „Версай“ изцяло, то започнете от самия дворец и след това се потопете в красотата и спокойствието на неговите градини. Особено приятната ще бъде разходката ви из градините, ако ги посетите през уикенда, когато се провежда специално музикално шоу и се слуша класическа музика.

Адрес: Chateau de Versailles, Place d’Armes, 78000 Версай, Франция;